Súťaže 2018/2019

Hviezdoslavov Kubín

Hviezdoslavov Kubín je najstaršou a najprestížnejšou súťažou v oblasti umeleckého prednesu, recitačných kolektívov a divadiel poézie na Slovensku. Celoštátna postupová súťaž a prehliadka umeleckého prednesu poézie a prózy, tvorby recitačných kolektívov a divadiel poézie detí, mládeže a dospelých je vrcholným podujatím tejto kategórie na Slovensku. Hlavným cieľom je prezentovať umeleckú úroveň a výsledky činnosti amatérskych recitátorov, recitačných kolektívov a divadiel poézie.  Celoštátna postupová súťaž a prehliadka amatérskych recitátorov v umeleckom prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín je umeleckou súťažou, určenou deťom, mládeži a dospelým v piatich vekových kategóriách. Aj v našej škole sa venujeme vyhľadávaniu talentovaných a nadaných žiakov v oblasti umeleckého slova, vedieme ich k samostatnej tvorivej činnosti, upevňovaniu ich záujmu o sebavzdelávanie, čo má prispievať k účelnému a efektívnemu využívaniu ich voľného času. Pravidelne sa zúčastňujeme  súťaže jednotlivcov v umeleckom prednese detí, kde sú deti rozdelené do nasledovných kategórií:

I. kategória – žiaci 2. – 4. ročníka základných škôl (ZŠ), II. kategória – žiaci 5. – 6. ročníka ZŠ a prímy – 1. ročníka osemročných gymnázií, III. kategória – žiaci 7. – 9. ročníka ZŠ a sekundy, tercie, kvarty – 2. – 4. ročníka osemročných gymnázií.

Školské kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín

Dňa 30.1.2019 sa v našej škole uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. Ďakujeme všetkým súťažiacim, že sa starostlivo pripravovali a popasovali sa aj so svojou trémou. Žiaci bolo rozdelení podľa ročníkov do troch vekových kategórií. Medzi najmladšími žiakmi (1. kategória) prevažovali súťažiaci v prednese poézie. Prednášajúci z  tretích ročníkov sa vyznačovali čistou výslovnosťou a prirodzeným prejavom. Svoje väčšie skúsenosti v prednese poézie využila Vierka Bučková zo 4.A a predbehla ostatných recitujúcich. Porotu veľmi príjemne prekvapili najmladšie žiačky z 2.A Stela Schwammelová a Nela Ančicová, keďže sa tejto súťaže zúčastnili prvýkrát. V prednese prózy medzi najmladšími žiakmi porotu zaujali vtipné texty aj vynikajúci prednes žiakov 4.A Kristíny Prizbulovej a Jakuba Koštivala a žiaka 3.A Martina Hupku.

V kategóriách starších žiakov súťažilo menej súťažiacich. V 2. kategórii v prednese poézie zaujala recitácia Lenky Možnej (6.A) a v prednese prózy zaujali svojím prejavom Timea Boskovičová (7.A)  a Dália Migaľová (6.A).

Z 3. kategórie máme iba jednu postupujúcu do okresného kola v prednese prózy – Vanessu Mrázovú z 8.A.

Výhercovia v jednotlivých kategóriách budú našu školu reprezentovať v okresnom kole v Modre. Držíme im všetkým palce!

Víťazi v jednotlivých kategóriách:

Poézia:

1. kategória

1. miesto: Vierka Bučková (4.A)

2. miesto: Stela Schwammelová (2.A)

3. miesto: Nela Ančicová (2.A)

2. kategória

1. miesto: neudelené

2. miesto: Lenka Možná (6.A)

Próza:

1. kategória

1. miesto: Kristína Prizbulová (4.B)

2. miesto: Jakub Koštival (4.B)

3. miesto: Martin Hupka (3.A)

2. kategória

1. miesto: Timea Boskovičová (7.A)

2. miesto: Dália Migaľová (6.A)

3. kategória

1. miesto: Vanessa Mrázová (8.A)

2. miesto: neudelené

Okresné kolo Hviezdoslavov Kubín
Dňa 19.3. 2019 sa naša škola zúčastnila OK HK na Základnej škole Vajanského v Modre. Reprezentovali  nás 4 žiačky, ktoré pripravovala p. učiteľka Vagovičová. Dievčatá žali umiestnenia jedna za druhou! V 1. kategórii – poézia sa umiestnila Vierka Bučková zo 4. A s rozprávkou Sestrička, ktorú na motívy Dobšinského rozprávky prebásnil Milan Rúfus. Vierka bola vo svojej kategórii tretia. V 1. kategória – próza sa opäť umiestnila žiačka zo 4.B, Kristínka Prizbulová. Recitovala úryvok z knihy Mimy a Líza. Obsadila krásne druhé miesto. V 2. kategória – próza zahviezdila s Trapoškou od Gabriely Futovej Timea Boskovičová zo 7.A. Umiestnila sa na 2. mieste. A Vanesska Mrázová z 8. A síce neobsadila ani jedno z prvých miest, ale bola medzi prvými piatimi. Ďakujeme dievčatám za úspešnú reprezentáciu školy a tiež p. učiteľke za prípravu, ktorej venovala v rámci literárno-dramatického krúžku nemálo  hodín.