Súťaže 2018/2019

Na bicykli bezpečne

Ciele súťaže:

 podnecovať a zvyšovať záujem žiakov o dopravnú výchovu,

 overovať vedomosti a schopnosti detí - cyklistov v uplatňovaní pravidiel cestnej premávky a v technike jazdy,

 prispievať k správnemu a bezpečnému správaniu sa detí v cestnej premávke,

 znižovať dopravnú nehodovosť detí,

 upozorniť verejnosť a príslušné inštitúcie na význam tejto úlohy,

Súťažné disciplíny:

A - teoretická časť: vedomosti z pravidiel cestnej premávky - zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhláška č. 9/2009 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

B - Praktická časť: jazda zručnosti technická zručnosť C - Jazda podľa pravidiel cestnej premávky, svetelné signalizačné zariadenia, premávka riadená policajtom, podľa dopravných značiek v rozsahu pre chodcov a cyklistov.

Test z pravidiel cestnej premávky: každý súťažiaci rieši samostatne testové otázky, ktoré pozostávajú z vedomostí z pravidiel cestnej premávky potrebných pre chodcov, cyklistov, dopravných značiek a riešenie dopravných situácií.

Jazda zručnosti na bicykli: jazda zručnosti spočíva v absolvovaní prejazdu jednotlivých prekážok prekážkovej dráhy, ktorá je postavená na ploche s hladkým pevným povrchom tak, aby nadväznosť na jednotlivé prekážky nesťažovala prejazd. Jazda zručnosti má byť absolvovaná plynule. Každý súťažiaci absolvuje jazdu jedenkrát. Čas sa nemeria. Trať bude zostavená z vybraných prekážok.

Technická zručnosť: súťažnému družstvu sa predložia kartičky, na ktorých sú zobrazené rôzne časti bicykla. Úlohou súťažiaceho je vybrať tie, ktoré sú povinnou súčasťou výbavy bicykla. Súťaží sa v pároch v krátkom časovom limite 30 sek.