Školský podporný tím
Školský podporný tím (ďalej ŠPT) je zložený z odborných a pedagogických zamestnancov školy, ktorí sa aktívne podieľajú na tvorbe inkluzívnej kultúry školy a pracujú nielen s deťmi/žiakmi, ale aj s učiteľmi, rodičmi a ich komunitou a ďalšími odborníkmi v rezorte školstva a mimo neho.
Multidisciplinárnou spoluprácou sa snažíme efektívne podporiť deti/žiakov školy a maximalizovať ich šance na úspech.
Aká je úloha ŠPT?
Hoci je naša škola pomerne malá, neustále rastie. Každý žiak do našej školy prichádza so svojím vlastným príbehom, potrebami, emóciami a občas aj ťažkosťami. V tak živom organizme ako je škola je potrebné sa vedieť aj zastaviť a individuálne sa pozrieť na každého žiaka.
Vieme však, že v denno - dennom zhone môže byť pre pedagógov náročné vyčleniť si čas, tiež rodičia nie vždy majú dostaok informácii o tom, kde a ako riešiť ťažkosti alebo potreby svojho dieťaťa. Tu nastupuje školský podporný tím, ktorý je tu nie len pre žiakov ale aj učiteľov a rodičov. S čímkoľvek sa stretnete, neváhajte nás osloviť. Sme tu na to, aby sme spoločne hľadali individuálny prístup a riešenie pre každého žiaka, učiteľa aj rodiča, spoločne sa učili ako pracovať s deťmi tak, aby sme ťažkostiam najmä predchádzali. Škola by nemala byť len miestom, kde si žiak osvojuje vedomosti ale kde sa rozvíja ako osobnosť, utvára si priateľstvá a predovšetkým - odnáša si príjemné zážitky.
Veríme, že len funkčnou spoluprácou sa môžeme posúvať ako škola vpred.
Členmi školského podporného tímu v našej škole sú predovšetkým:
Zástupkyňa školského podporného tímu:
Mgr. Magdaléna Poljovková Švarcová
- školská špeciálna pedagogička
členovia:
- školská psychologička
PaedDr. Eva Chovanová
- výchovná poradkyňa
Mgr. Katarína Tichá
- kariérová poradkyňa
Členovia ŠPT úzko spolupracujú s:
- riaditeľkou školy;
- pedagogickými asistentmi,
- triednymi učiteľmi a pedagogickými zamestnancami;
- rodičmi žiakov - rodičia sú mimoriadne dôležitou súčasťou na ceste podpory žiakov, sú partnermi pre ŠPT, asistentov a triednych učiteľov,
- poradenskými zariadeniami a iné.
Základné princípy a zásady práce školského podporného tímu:
Koordinácia
Zdieľanie
Postupnosť krokov (subsidiarita)
Spolupráca
Korektné vzťahy a otvorenosť
Práca s limitmi, konfliktmi a intervíziou
Princíp najvyššieho záujmu dieťaťa
Úlohy ŠPT:
Cielená intervencia a pomoc žiakom v riziku: Žiaci ohrození neúspechom alebo emočnými ťažkosťami vyžadujú dlhodobejšiu koordinovanú a systematickú odbornú starostlivosť. Podľa typu problému zasahujú jednotliví členovia ŠPT s využitím rôznych dostupných foriem cielenej individuálnej alebo skupinovej intervencie a podpory, ako napríklad sprevádzanie, poradenstvo, terapia, reedukácia, psychoedukácia a pod., ktoré realizujú so žiakmi v škole. Pre nás, ako členov ŠPT, je dôležité nastavenie vzájomnej spolupráce aj s učiteľmi školy.
Pri individuálnej podpore: jednotliví odborní a pedagogickí zamestnanci zdieľajú potrebné informácie v rámci ŠPT, úzko spolupracujú a navzájom koordinujú prácu medzi sebou. Ak je to možné, pokúšame sa postupne inkluzívne vrátiť prácu so žiakom na úroveň podpory v triede prostredníctvom pedagóga (napr. triedneho učiteľa).
U žiakov, ktorí si vyžadujú dlhodobú cielenú intervenciu sa snažíme využívať do čo najväčšej možnej miery zároveň podporu zo strany pedagógov (napr. snažíme sa o začleňovanie žiaka v triede, budovanie blízkych vzťahov). Rovnako aj cielenú intervenciu je možné smerovať do rôznych podporných skupín, ako napr. rovesnícke učenie. Ak je žiakovi indikovaná cielená intervencia, ŠPT môže zvážiť aj paralelnú podporu žiaka v triede, pokiaľ táto už nie je bežnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu v škole.
Stanovenie základných postupov a metód práce: vypracovanie plánu činností, stanovené vzájomné kompetencie, systém intervízie a supervízie.
Pri riešení komplexých prípadov: spolupacuje ŠPT s poradenskými zariadeniami a inými inštitúciami.
Viac informácii o funkcii ŠPT sa dozviete napríklad na: