História školy Významné medzníky v rozvoji školstva vo Viničnom

Významné medzníky v rozvoji školstva vo Viničnom

Vzhľadom na zvyšovanie počtu obyvateľstva v obciach a mestách bratislavského kraja, spôsobeného výstavbou nových rodinných domov, vznikla aj potreba rozvoja školstva.

Základná škola s materskou školou vo Viničnom zažíva jednu z najväčších zmien počas svojej existencie. Riaditeľkou školy je od roku 2004 Mgr. Jana Chrappová. Vtedy mala škola cca 50 žiakov v 1. – 4. ročníku, dve oddelenia ŠKD, 6 pedagogických, dve nepedagogické zamestnankyne v škole a tri zamestnankyne v školskej jedálni.

V roku 2009 obec zrekonštruovala 4-triednu budovu škôlky, ktorú má v dlhodobom prenájme od katolíckej cirkvi. Riaditeľkou MŠ je Miriam Krišková. Materskú školu navštevovalo 80 detí.

Od roku 2012 je v škole otvorený pre žiakov aj piaty ročník.

V roku 2013 obec zrekonštruovala starý kultúrny dom na školskú kuchyňu a jedáleň. V materskej škole sa zmenilo vedenie – riaditeľkou sa stáva Mgr. Jana Nádaská. V materskej škole prevyšuje počet žiadostí o prijatie s možnou kapacitou škôlky.

Z toho dôvodu obec odkúpila od katolíckej cirkvi stredné rameno školy a jeho prestavbou a nadstavbou vznikli v roku 2015 dve triedy pre predškolské deti a na poschodí dve triedy, počítačová učebňa, zborovňa a sociálne zariadenia pre školu. V roku 2014 z postu riaditeľky odišla Mgr. Jana Nádaská a riadením bola dočasne poverená riaditeľka školy.

V januári 2015 sa základná škola spojila s materskou školou do právneho subjektu ako ZŠ s MŠ. Voľby na riaditeľa ZŠ s MŠ sa uskutočnili na začiatku roka 2015. Vedenie obhájila Mgr. Jana Chrappová.

V septembri 2015 škola prvý krát vo svojej histórii otvorila dva prvé ročníky. V školskom roku 2015/2016 školu navštevuje 110 žiakov v 1. – 5. ročníku. V tomto roku pracujú v škole 3 oddelenia ŠKD s počtom 77 detí.

Materskú školu od septembra navštevuje cca 120 detí v šiestich triedach.

V septembri 2016 piataci zostávajú po letných prázdninách v škole ako šiestaci, čím sa začína postupne tvoriť plnoorganizovaná škola.

V tomto školskom roku 2016 škola opäť otvára dva prvé ročníky. Školu navštevuje 155 žiakov v 1. – 6. ročníku.

Školský klub otvára štyri oddelenia s počtom 110 detí.

Materská škola je plne obsadená s počtom 123 detí.

V tomto roku prebieha prístavba školy kontajnermi, ktorá bude prepojená s budovou školy. Vzniká v nej šesť tried, počítačová učebňa, kabinety pre učiteľov a sociálne zariadenia. Do prevádzky je otvorená za účasti ministra školstva Petra Plavčana začiatkom roka 2017.

Škola má k dispozícii spolu 12 tried, 2 počítačové učebne a jednu menšiu triedu pri vchode do školy na delené hodiny a pre ranný školský klub detí.

V septembri 2017 škola otvára brány pre žiakov 1. – 7. ročníka s počtom 185 žiakov. Obsadených bolo 10 tried z 12 tried. Školský klub detí pracuje v 5 oddeleniach s počtom žiakov 117.

Materská škola je opäť naplno obsadená s počtom 123 detí.

Okrem týchto veľkých rekonštrukcií sme za posledných 10 rokov v budove školy vymenili elektrické vedenie, postupne meníme podlahy a stropy v triedach a na chodbách, zrekonštruovali sme sociálne zariadenia a každú triedu vybavili interaktívnou technikou.

Vzhľadom na zvyšovanie počtu detí a ročníkov je potrebné riešiť zriadenie a vybavenie odborných učební - jazyková, chemicko - biologická, fyzikálno – technická. Fyzikálno-technickú učebňu zriaďujeme v suteréne (bývalá šatňa), jazykovú učebňu zriaďujeme vedľa pódia (tzv. kulisáreň) a zostáva biologicko-chemická učebňa (priestor pod pódiom - nevyužité priestory).

Prioritne bolo potrebné opravovať a modernizovať triedy a ďalší interiér školy. V posledných rokoch sa začínajú meniť aj školské dvory. V škole na školskom dvore pribudla prírodná učebňa, ďalší altánok ako tienidlo, hracie prvky – loď, hojdačky, húpadlá a pieskovisko - doskočisko.

Vymenili sme rozpadajúci sa plot a spevnili príjazdovú cestu pre zásobovanie do jedálne.

V materskej škole sme tiež vymenili rozpadajúce sa oplotenie, zrovnali terén, opravili pieskovisko, preliezky, pribudli hojdačky, hrací domček.

V školskom roku 2018/2019 má škola 205 žiakov v 1. – 8. ročníku. Obsadené sú v škole všetky triedy. Školský klub detí má 5 oddelení s počtom 118 detí. Materská škola je tiež plne obsadená s počtom 125 detí. ZŠ s MŠ zamestnáva spolu 49 zamestnancov, z toho 32 pedagógov (ZŠ, MŠ) a 17 nepedagogických zamestnancov (ZŠ, MŠ, ŠJ)

Každoročným aktualizovaním prehodnotenia počtu narodených detí v obci sa zisťuje, že škola bude pre svoju prevádzku v najbližších rokoch potrebovať 16 tried, zborovňu, kabinety, sociálne zariadenia. Otázku dobudovania nových tried riešime od roku 2018, tak s predošlým vedením obce ako aj v súčasnosti s novým vedením obce.

Okrem nedostatku tried škola nemá vlastnú telocvičňu, disponuje len pohybovým štúdiom - vyhovujúce pre telesnú výchovu pre žiakov 1. stupňa. Žiaci druhého stupňa realizujú TEV formou dvojhodinovej dotácie v priestoroch spoločenského domu alebo školského dvora (multifunkčné ihrisko).

Škola sa mení na modernú školu a to za podpory zriaďovateľa, sponzorov, rodičov a fungujúcich spolkov v obci.

Každoročne sa v škole a v škôlke žiaci zúčastňujú rôznych súťaží, školských a mimoškolských akcií – športové podujatia, besiedky, podujatia s rodičmi – šarkany, tekvice, Imatrikulácia prvákov, Vianočné trhy, Valentínsky ples, Marec- mesiac knihy, Deň matiek, Deň rodiny, Deň otcov, kurzy korčuľovania, lyžovania a plávania, školy v prírode, výlety, exkurzie, záujmové krúžky – dlhoročne a úspešne pracuje stolnotenisový, tanečný, keramický a ďalšie podľa záujmu...

ZŠ s MŠ, aj napriek každoročnému zvyšovaniu počtu detí, žiakov a pedagógov, má stabilný a kvalifikovaný pedagogický kolektív, ktorý svojim prístupom a prácou sa usiluje vytvárať v škole rodinnú atmosféru a u žiakov budovať plnohodnotné kompetencie potrebné pre ďalšie vzdelávanie, správanie sa, reprezentovanie seba, rodiny, školy, obce a pre formovanie osobnosti.